Tutaj jesteś

Co to jest liszaj i jak sobie z nim radzić?

5 marca, 2024 Zdrowie Co to jest liszaj i jak sobie z nim radzić?

Liszaj to nieprzyjemna dolegliwość, która nierzadko stanowi nie tylko estetyczny problem, ale także stanowi zagrożenie dla zdrowia z powodu powiązań z innymi chorobami. Właśnie o tym jakie formy przybiera i jak sobie z nim radzić będzie ten artykuł.

Co to jest liszaj?

Liszaje to ogólne określenie na szereg różnorodnych chorób skórnych powodowanych przez grzyby lub wirusy, których wspólną cechą jest to, że na skórze powstają charakterystyczne, sucharzaste zmiany, przeważnie zlokalizowane na powierzchni skóry, składać mogą się na nie zgrubienia, czerwone plamy, pęcherzyki, strupy lub nawet owłosione narośla.

Ze względu na różnorodność typów liszaji, ich pochodzenie może być różne. Niektóre z nich są wynikiem infekcji grzybiczej (np. liszaj różowy, tzw. choroba Giberta), inne są spowodowane przez wirusy, w tym wirusy opryszczki (np. liszaj płaski). Liszaje mogą również rozwijać się na skutek reakcji autoimmunologicznej organizmu, pod wpływem niedoborów witamin, w wyniku przewlekłego stresu, niewłaściwej higieny lub nawet genetycznej predyspozycji.

Objawy i rodzaje liszaja

Liszaje mogą objawiać się na różne sposoby, w zależności od konkretnego rodzaju choroby. Najczęściej jednak obserwujemy takie objawy jak zaczerwienienie skóry, swędzenie, pieczenie, szorstkość skóry, powstawanie sucharzastych, łuszczących się zmian. W niektórych przypadkach mogą również wystąpić pęcherzyki z ropą lub strupy, a w przypadku liszaja owłosionego – wyraźne miejsca łysienia.

Wśród najpopularniejszych typów liszajów wyróżniamy liszaj różowy, płaski, kolorowy, rumieniowaty, obrączkowy i owłosiony.

Liszaj różowy Giberta objawia się pojedynczymi lub nieznacznie mnogimi różowymi wykwitami o łuskowatym naskórku. Liszaj ten występuje najczęściej u ludzi w średnim wieku i u dzieci.

Liszaj płaski to choroba autoimmunologiczna, która objawia się poprzez czerwono-fioletowe grudki, często z białym, siateczkowatym deseniem.

Liszaj kolorowy charakteryzuje się występowaniem wielobarwnych plam na skórze, najczęściej w okolicy klatki piersiowej i pleców.

Liszaj rumieniowaty cechuje się zaś wielobarwnym rumieniem, który zazwyczaj pojawia się na twarzy, szyi oraz nadgarstkach.

Liszaj obrączkowy to dermatofitoza, która najczęściej atakuje skórę na dłoniach, stopach lub tułowiu, tworząc charakterystyczne, okrężne wykwity.

Liszaj owłosiony występuje z kolei najczęściej w okolicach owłosionej skóry głowy, powodując wyraźne miejsca łysienia.

Jak radzić sobie z liszajem?

Leczenie liszajów zależy od ich konkretnego typu. W wielu przypadkach wymagają one interwencji dermatologicznej i są leczone farmakologicznie, za pomocą antybiotyków, leków przeciwgrzybiczych, antywirusowych, sterydów czy immunosupresantów. Leki takie mogą być podane doustnie, zaaplikowane miejscowo w formie maści, kremów czy szamponów, a nawet podane wstrzyknięciem.

Ważne jest, aby pamiętać, że samodzielne leczenie liszajów – bez konsultacji z lekarzem – jest niewskazane, ponieważ niewłaściwe leczenie może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zakażenie skóry, narządów wewnętrznych, a nawet do ciężkich schorzeń autoimmunologicznych.

Oprócz farmakologicznego leczenia liszajów, ważna jest także troska o higienę skóry, unikanie podrażnień, stresu oraz zbyt intensywnego opalania, które mogą nasilać objawy. Niezbędne jest także regularne nawilżanie skóry i jej ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak np. mroźne powietrze zimą.

Jeśli masz podejrzenia co do wystąpienia liszajów, nie zwlekaj z konsultacją dermatologiczną. Pamiętaj, że im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym większe masz szanse na całkowite wyleczenie i uniknięcie nieprzyjemnych powikłań.

Treści prezentowane na stronie mają na celu poprawę komunikacji między Użytkownikiem a jego lekarzem i nie powinny zastępować tej relacji. Nasza strona służy jedynie celom informacyjno-edukacyjnym. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie zawartych tu informacji, zwłaszcza w dziedzinie medycyny lub innych dziedzin specjalistycznych, konieczna jest obowiązkowa konsultacja z lekarzem.

Czy joga to sport?

Redakcja pralniaperfekt.pl

Redakcja pralniaperfekt.pl to grupa specjalistów z zakresu urody, diety, sportu i zdrowia. W naszych artykułach znajdziesz ciekawe porady oraz niezbędna wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?