Tutaj jesteś

Jakie są choroby skóry twarzy?

5 marca, 2024 Zdrowie Jakie są choroby skóry twarzy?

Skóra twarzy jest jednym z najbardziej narażonych organów naszego ciała, stale wystawionym na działanie czynników zewnętrznych. Zmiany skórne mogą mieć różne podłoże, poczynając od podłoża genetycznego, poprzez infekcje, a kończąc na zaburzeniach hormonalnych. Niezależnie od przyczyn, choroby skóry twarzy mogą przysporzyć wiele dyskomfortu i obniżyć jakość życia. W ramach tego artykułu skupimy się na najpopularniejszych dolegliwościach tego typu – trądziku, rumieniu różowym, trądziku różowatym, egzemie oraz łuszczycy.

Trądzik

Trądzik to zdecydowanie jedno z najczęściej występujących schorzeń skóry, dotykające głównie młodzież w okresie dojrzewania, choć niekiedy utrzymuje się on również u osób dorosłych. Jest związany z zaburzeniem funkcjonowania gruczołów łojowych i nadmiernym rogowaceniem naskórka, co prowadzi do zablokowania ujścia gruczołu i powstania zapalenia.

Mogą występować różne postaci trądziku – od łagodnych, gdzie dominują zaskórniki, przez postaci średnio nasilone, z widocznymi krostami i grudkami, po ciężkie z powstawaniem ropnych guzków, ropni podskórnych i blizn. Leczenie obejmuje przede wszystkim lokalne preparaty keratolityczne, zestaw odpowiednich kosmetyków, a także terapię doustną, w tym leki hormonalne i antybiotyki. W skrajnych przypadkach stosuje się leczenie izotretinoiną. Istotna jest również profilaktyka i pielęgnacja skóry.

Rumień różowy

Rumień różowy to nagłe, samoistne schorzenie skóry nieznanej etiologii, najczęściej dotyka młodych dorosłych. Charakteryzuje się pojawieniem się tzw. matczynej plamy, czyli pojedynczego, różowego wykwitu, który po kilku dniach jest otoczony przez liczne, mniejsze plamy. Mimo że jest to schorzenie niegroźne i samoistnie ustępujące, może powodować duży dyskomfort, głównie ze względu na swój wygląd.

Bardzo często pojawia się mylne rozpoznanie rumienia różowego z łupieżem różowym, co jeszcze bardziej uzasadnia konieczność wstępnej konsultacji z dermatologiem. Leczenie, jeśli jest potrzebne, obejmuje zwykle łagodzenie objawów i polega na stosowaniu leków przeciwhistaminowych i kortykosteroidów.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty, podobnie jak typowe zmiany trądzikowe, wiąże się z przewlekłym zapaleniem skóry. Najczęściej występuje u osób dorosłych, między 30. a 50. rokiem życia. Trądzik różowaty objawia się rumieniem, teleangiektazjami i zmianami grudkowo-krostkowymi na tle zaczerwienionej skóry, głównie na policzkach, nosie, brodzie i czole. Co istotne, na skórze nie występują zaskórniki, charakterystyczne dla trądziku młodzieńczego.

Leczenie trądziku różowatego wymaga indywidualnego podejścia, a jego skuteczność zależy od stopnia zaawansowania choroby. Wykorzystuje się terapie miejscowe na bazie metronidazolu, azelainowego kwasu lub ivermectyny, a w cięższych przypadkach stosuje się leki doustne, przede wszystkim antybiotyki. Brak leczenia może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak: przewlekłe zapalenie skóry twarzy, trwałe zaczerwienienie i przekrwienie, a nawet przerośnięte, zgrubiałe tkanki (np. na nosie).

Egzema

Egzema to ogólna nazwa dla grupy stanów, które powodują zapalenie i podrażnienie skóry. Najczęściej występują dwie postacie egzemy: atopowe zapalenie skóry i egzema kontaktowa. Pierwsza z nich związana jest z genetycznie uwarunkowaną nadwrażliwością skóry, podczas gdy druga wynika z kontaktu skóry z określonym alergenem lub drażniącą substancją.

Egzema skóry twarzy może objawiać się suchą, szorstką, zaczerwienioną skórą, swędzeniem, a w cięższych przypadkach, pękanie skóry, obrzęk, pęcherze i krwawienie. Leczenie egzemy jest złożone i wymaga indywidualnego podejścia. Wśród stosowanych metod są: nawilżanie skóry specjalnymi emolientami, unikanie alergenów, stosowanie miejscowych glikokortykosteroidów, a w cięższych przypadkach leczenie doustne (np. antybiotyki, leki przeciwhistaminowe, immunosupresanty).

Łuszczyca

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, która objawia się występowaniem czerwonych, łuszczących się placków, często pokrytych srebrzystymi łuskami. Choć najczęściej dotyka ona łokcie, kolana, owłosioną skórę głowy i dolną część pleców, może również pojawiać się na twarzy. Nie jest to zakaźne schorzenie, choć jego przyczyny nie są w pełni znane. Powszechnie uważa się, że stanowi ono efekt niedoskonałego zachowania układu immunologicznego.

Łuszczyca skóry twarzy może być szczególnie uciążliwa i stresująca dla pacjenta, ze względu na jej widoczność. Głównymi metodami leczenia dla łuszczycy skóry twarzy są terapie miejscowe, które obejmują stosowanie kortykosteroidów, analogów witaminy D, retinoidów, a w cięższych przypadkach terapii biologicznej. Osoby z łuszczycą powinny również wcześnie rozważać konsultację z dermatologiem, ponieważ choroba ta jest często związana z innymi stanami zapalnymi, takimi jak choroby serca i cukrzyca.

Treści prezentowane na stronie mają na celu poprawę komunikacji między Użytkownikiem a jego lekarzem i nie powinny zastępować tej relacji. Nasza strona służy jedynie celom informacyjno-edukacyjnym. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie zawartych tu informacji, zwłaszcza w dziedzinie medycyny lub innych dziedzin specjalistycznych, konieczna jest obowiązkowa konsultacja z lekarzem.

Czy joga to sport?

Redakcja pralniaperfekt.pl

Redakcja pralniaperfekt.pl to grupa specjalistów z zakresu urody, diety, sportu i zdrowia. W naszych artykułach znajdziesz ciekawe porady oraz niezbędna wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?